Dolar 48’i Ağzından Kaçırdı! 20 Gün Sonra Yer Yerinden Oynayacak. Seçim Sonrası İçin Bu Rakam Konuşuluyor

Dolar kuru, son dönemde hızla yükseliş trendine girdi. Bu yükselişin arkasında ise ekonomik faktörler ve yaklaşan seçimlerin etkisi olduğu belirtiliyor.

Ünlü ekonomist Hatice Kolçak’ın canlı yayınında doların göreceği rekor rakamı açıklarken verdiği net tarih dikkat çekti. Kolçak’ın ifadelerine göre, 20 Mart’ta FED’in faiz indirimini pas geçeceği beklentisi yüzde 90’ın altında. Bu durum, doların seyrinde önemli bir belirleyici olarak öne çıkıyor.

İhracatçı Mert Tanciğer’in değerlendirmelerine göre, doların yükseleceğine dair genel bir algı var. Özellikle Temmuz ya da Ağustos aylarında doların 40 küsürlere çıkabileceği beklentisi hakim. İbrenin Temmuz ya da Ağustos içinde 47-48 TL bandına ulaşacağı yönünde. Ancak, uzmanlar bu yükselişin uzun süreli olmayabileceğini vurguluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise doların yükselişine ilişkin olarak, ekonomik programlarının beklenildiği gibi çalıştığını ifade etti. Bakan Şimşek, Fitch’in Türkiye’nin döviz borç notunu yükseltmesinin ülkenin sağlam ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin fiyat istikrarını sağlama ve büyümeyi dengeleme yolunda iyi bir seyir izlediğini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta cuma günü yüksek bir seviyede kapanan dolar kuru, yeni haftada da rekorunu tazeledi. Merkez Bankası’nın dolar için kritik hamleleri, piyasalarda doların hareketliliğini artırırken, seçim sonrası doların seyrinin de merak konusu olduğu belirtiliyor. Bazı analistler, seçim sonrasında doların 40 TL bandına kadar çıkabileceğini öngörürken, diğerleri ise 3 liralık bir düşüş beklentisi içindeler.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, doların seçim sonrası seyrinin belirsizliği devam ediyor. Ekonomik faktörlerin yanı sıra siyasi ve sosyal faktörlerin de doların seyrinde etkili olması bekleniyor. Dolardaki bu hareketlilik, yatırımcılar ve iş dünyası tarafından yakından takip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x